Cumayanı Evliya Camii ve Türbesi

0
Yorum Ekle 114

İlçemiz Göktepe Köyü Cumayanı mesire alanı bölgesinde bulunmaktadır. Oğuzların Üç-Ok Türklerinin Kınık koluna mensup obalarınca Değirmendere Kenarında tekke olarak kurulup, Akçaşar kazası kurulunca camiye çevrilmiştir. Cami kestane kalaslarından çivisiz olarak çantı tabir edilen bir türde yapılmıştır.

1799 senesinde esaslı bir tamir görmüştür. Tavan camları yerine yan duvarlarda korkuluklu camlı pencereler açılmıştır. Zamanın Ayanları burada halkla görüşür, hediyeler dağıtırmış. Camiinin giriş kapısı yanında tahta bir çukur, içinde taştan bir küre, bunun altına hali vakti yerinde olanlar para koyarlar. Namaz bitiminde ihtiyacı olanlar yeterince parayı oradan alırlar, Sadakayı verenle alan kişi tanışmamış olurdu. Adaklar burada kesilir, etler dağıtılır, bir kısmından yemek pişirilir, pilav yapılır. Gelen misafirler ve fakir fukara karnını doyururlardı.

1938 yılında ahşap cam arife gecesi eriyen bir mumun tahtaları tutuşturmasıyla tamamen yandı. Yerine aynı yıl aslına benzeyen, karkas olarak şimdiki camii yapılmıştır. İlçemiz sınırlarında yer alan Göktepe Köyü’nün Cuma Yanı mevkiinde bulunan Ahmet Dede türbesindeki Tarihi Evliya Camii bölgesinin önemli ibadet mekânları arasında bulunmakla birlikte, tarihi mimarisiyle de önde gelen değerlerinden biri konumundadır. Asıl adı Horasanlı Seceattin Kara Ahmet, geçmişte yörenin dini önderleri arasında yaralıyor.

İmkanlar

  • Caddeye Park
  • Piknik Yapılabilir

Google İle Yol Tarifi

Yorum Ekle & Yıldız

Your email is safe with us.

Your Rating
Rating images

Lokasyon :

Claim listing: Cumayanı Evliya Camii ve Türbesi

Reply to Message

Sign In Akçakoca

For faster login or register use your social account.

[fbl_login_button redirect="" hide_if_logged="" size="large" type="continue_with" show_face="true"]
or

Account details will be confirmed via email.

Reset Your Password