Akçakoca Merkez Camii

0
Yorum Ekle 66

İslam kültürünün sahip olduğu özellikleri mimari açıdan en iyi yansıtan yapılar camilerdir. Şimdiye kadar camilerde alışık olduğumuz mimari, tek kubbe üzerine kurulu yapılardan oluşuyordu. Ancak zamanla değişen anlayış ile camilerdeki mimari de değişti. Buna en iyi örnek “Akçakoca Merkez Camii”dir.

Düzce’nin turistik ilçesi Akçakoca’da yer alan “Akçakoca Merkez Camii” Dünyada ender mimariye sahip olan camilerdendir. Bunun nedeni, alışık olduğumuz tek kubbe sistemiyle inşa edilen camilerin aksine, bu caminin sekizgen köşelerin üzerine oturtulmuş bir çatı sistemine sahip olması. Kabuk sistem ve betonarme kubbelidir. Kubbesinin tamamı 32 ton olup 0.80 mm bakır levha ile kaplanmıştır. Kubbe üstten 8 adet kurşunlu vitray camla kaplanmıştır.İki minareli olup,minareleri gizli şerefeli ve 8 adet boydan boya aydınlatma bantlıdır. Camide716 adet 654 metrekare kurşunlu vitray kullanılmıştır. Mimarı Vedat Dalokay’dır. İslamabat Kıral Faysal caminin aynısıdır.

Selçuklu kıl çadırlarından esinlendiği söyleniyor. 8 direk üzerine inşa edilen “Akçakoca Merkez Camii”nin sadece kubbesi değil,  kapıları, halıları ve avizelerine kadar her şeyi sekiz köşeli.

Kısaca, Selçuklu mimari özelliklerini modern mimari ile harmanlayan “Akçakoca Merkez Camii” Akçakoca’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

İmkanlar

  • Caddeye Park

Google İle Yol Tarifi

Yorum Ekle & Yıldız

Your email is safe with us.

Your Rating
Rating images

Lokasyon :

Claim listing: Akçakoca Merkez Camii

Reply to Message

Sign In Akçakoca

For faster login or register use your social account.

[fbl_login_button redirect="" hide_if_logged="" size="large" type="continue_with" show_face="true"]
or

Account details will be confirmed via email.

Reset Your Password